Kratičký úvod do historie Karlovarského kraje

Karlovarský kraj zažil velmi bouřlivou historii. V pravěku byl osídlen pravděpodobně nejprve Kelty a chvíli Germány, aby kraj následně na dlouhá léta osídlili Slované. Ti se dostali pod nadvládu Přemyslovců a tak vznikl základ dnešního českého státu. Následně od středověku probíhalo intenzivní osidlování Němci, což v pozdějších dobách vygradovalo v početnou německy mluvící menšinu na území Karlovarského kraje. Situaci ještě více změnila germanizace za dob Rakouska-Uherska, kdy byla spousta Čechů nucena užívat výhradně německý jazyk.

V oblastech Čech, kde žili převážně Češi, se čeština udržela jako místní komunikační prostředek, avšak na území Karlovarského kraje, vzhledem ke složení obyvatelstva, již nezbylo moc příležitostí k užívání češtiny.

Po vyhlášení Československa byla čeština vrácena jako úřední jazyk na celém území a zdejší, nyní už německy hovořící, většinu stát naprosto ignoroval nejenom z jazykového hlediska. To vygradovalo na konci třicátých let dvacátého století v naprosto tragické události, které Karlovarský kraj silně ovlivňují dodnes. Prvně vyhnali Němci Čechy, včetně původních obyvatel. Později, když se situace po druhé světové válce obrátila, vyhnali naopak Češi Němce, kteří zde žili po celé generace častokrát již od středověku.

Zpustlý a opuštěný kraj nebylo po válce a nuceném odchodu Němců kým dosídlit, proto do Karlovarského kraje směřovali imigranti z celého Československa včetně lidí z východního Slovenska. Původních českých obyvatel se vrátilo velmi málo, proto se rozhodlo o tomto způsobu osídlení. Nově příchozí lidé neměli k oblastem Karlovarského kraje žádný vztah a zanikly téměř veškeré prvky ústní lidové slovesnosti, láska k místu a také kultura a vzdělání. Spoustu oblastí v Karlovarském kraji, jmenovitě například Slavkovský les, Krušné hory nebo také Doupovské hory (zde to bylo i z důvodu vyhlášení vojenského újezdu Hradiště), se již nikdy nepodařilo dosídlit.

Pro pochopení současného Karlovarského kraje je naprosto zásadní znát alespoň jeho moderní historii. Pojďme si proto v dalších článcích popsat jednotlivé historické epochy a zajímavosti v Karlovarském kraji podrobně.



Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jalový Dvůr – tak trochu jiné Nové Sedlo

Ztracené Sudety

Česko-bavorská hranice: Hrozňatov a Slapany (Železná opona v Karlovarském kraji, 1. díl)